RSS
Lis
25

Buty do biegania- które będą najlepsze?

Bieganie to świetny pomysł na utrzymanie dobrej formy i świetnej kondycji. A dobre buty to podstawa efektywnego biegania. Jakie wybrać?

Buty dla biegacza – które na początek?

Jeśli ktoś zastanawia się nad dobrymi butami do biegania, zapewne dopiero zaczyna przygodę z tym sportem. Jednak nie powinno się myśleć, że na tym etapie można biegać w byle czym. Dzięki dobrym butom do biegania chronimy zdrowie – a właśnie jego ochronie służy wybór dobrych butów. Jakie więc buty dobrać na początek? Oto kilka porad:

  • Należy pamiętać, że w dużej mierze biegacz początkujący potrzebuje równie dobrych butów, co biegacz bardziej zaawansowany. Przecież tak samo narażony jest na kontuzje oraz urazy – a być może nawet bardziej, ponieważ nie wie jeszcze jak prawidłowo biegać.
  • Nie muszą być to drogie buty – oczywiście wybranie lepszej marki, jak chociażby popularny Adidas gwarantuje chociażby lepszą jakość wykonania buta.
  • Buty takie powinny mieć dobrą podeszwę – odpowiednio wyprofilowaną i odpowiednio miękką. Powinny być także wyposażone w amortyzujące pianki

Jakie marki butów do biegania wybrać na początek? Doskonałe będą (oczywiście dla osób bez znacznej nawagi czy problemów ze stawami lub starymi kontuzjami) przykładowo Adidas Duramo (wyposażone w podeszwę z bieżnikiem i technologią TRIAXION, cholewą z oddychającej siatki oraz specjalnymi nakładkami w okolicach placów, zapobiegającymi obtarciom oraz wkładką OrthoLite, chroniącą przed grzybicą oraz przykrym zapachem) lub Asics Patriot (z oddychającą siatką Open Mesh Upper, która chłodzi stopę, wkładką dopasowującą się do kształtu stopy i dodatkową stabilizacją). Modele te kosztują mniej niż 200 złotych, znaleźć je można chociaż by tutaj: http://www.dobiegania.pl/buty-do-biegania-meskie-c-115.html

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania butów?

Dzięki odpowiednim butom ten sport będzie bezpieczny i efektywny. Dlatego kupując buty należy pamiętać o zwróceniu uwagi na pewne aspekty:

  • Buty powinny oddychać – ważna jest siatka otaczająca but. Dzięki temu nasze buty do biegania będą komfortowe – dobra siatka sprawi, że stopa będzie oddychała, a zapach z buta nie będzie nieprzyjemny nawet po dłuższym użytkowaniu
  • Trzeba zwrócić uwagę na to, do jakiego typu stopy przeznaczone są buty – obuwie do biegania najczęściej występuje w trzech wariantach: pronacja, neutral, supinacja. Pronacja występuje wtedy, kiedy biegacz przemieszcza się stopą od pięty do palców – dla takich osób przeznaczone są buty ze wzmocnioną stabilizacją wewnętrznej strony buta. Neutral pojawia się kiedy stopa biegacza najczęściej ląduje na zewnętrznej części pięty, a ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całej jej długości. Supinacja to natomiast sytuacja, w której biegacz kieruje stopę do zewnątrz, co powoduje nadmierne obciążenie tej części buta.
  • Należy wziąć pod uwagę ciężar ciała – ta sugestia dedykowana jest szczególności dla osób, które mają trochę większą masę ciała. Powoduje to większy nacisk na but i podeszwę – przez co ta część obuwia musi być wytrzymalsza. Niektóre marki mają w swoich opisach cyfry np.70+ – tyczą się one właśnie masy ciała biegacza, do której but jest przystosowany.
  • Trzeba także zwrócić uwagę na nawierzchnię, do której przystosowany jest but – najczęściej znajdziesz ją w specyfikacji obuwia. Zupełnie inne będą buty do biegania po asfalcie, a inne te przeznaczone w teren.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *