RSS
Paź
14

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Piękny, zdrowy uśmiech to nie tylko oznaka zdrowia, ale również znaczący atrybut urody, niezależnie od tego czy dotyczy kobiet, czy mężczyzn. Ładnie wyglądający uśmiech odmładza, poprawia nastrój i dodaje pewności siebie. Niestety nie każdy może pochwalić się olśniewającym uśmiechem i zębami, jak z reklamy. Niemniej jednak o ich ładny, zdrowy wygląd każdy z nas może zadbać we własnym zakresie, korzystając przy tym ze znanych i sprawdzonych domowych sposobów.

Wybielanie zębów

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę naturalny kolor uzębienia waha się od bieli, przez kość słoniową, po odcienie szaroniebieskie i żółtobrunatne. Wpływa na to mają przede wszystkim predyspozycje i geny, które decydują o mineralizacji tkanek, ich składzie chemicznym, grubości i odcieniu szkliwa oraz kolorze zębiny. Prócz tego znaczącą rolę odgrywa wiek, gdyż wraz ze starzeniem się szkliwo na zębach ściera się, a im jest ono cieńsze tym wyraźniej prześwituje spod niego ciemniejszy kolor zębiny. Nieodpowiednia dieta, picie dużych ilości kawy, herbaty i czerwonego wina, palenie papierosów, a nawet stosowanie niektórych leków, czy niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej również wpływają na kondycje zębów, zostawiając na nich trwały ślad. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji należy od razu udać się do dentysty i poddawać się kosztowanym zabiegom wybielającym. Istnieją bowiem domowe sposoby, dzięki którym można cieszyć się zdrowym, promiennym uśmiechem.

Domowe sposoby na wybielenie zębów

  • Prawidłowa pielęgnacja – właściwa i dokładna pielęgnacja jamy ustnej powinna być pierwszym krokiem do ładnego uśmiechu. Skrupulatne szczotkowanie zębów rano i wieczorem oraz po posiłkach, oczyszczenie szczelin zębowych nicią dentystyczną, a także regularne stosowanie antybakteryjnego płynu do płukania ust, jest więc podstawą. Poza tym zanim podejmie się decyzję o podjęciu procesu domowego wybielania zębów, warto najpierw udać się do dentysty w celu usunięcia kamienia nazębnego.
  • Pasta wybielająca – kluczowe znaczenie w dbaniu o zdrowe zęby ma przemyślany wybór pasty do zębów. Warto zwrócić uwagę na takie, które posiadają właściwości wybielające, ale niski współczynnik ścieralności. Dodatkowo chcąc osiągnąć lepsze rezultaty należy pamiętać o regularnym stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej o podobnych właściwościach, co pasta.
  • Paski wybielające – dobrym, a jednocześnie powszechnie stosowanym sposobem na pozbycie się przebarwień jest stosowanie przezroczystych pasków nasączonych specjalnym żelem wybielającym. Stosowaniu takich pasków polega na przyklejeniu ich na górne i dolne zęby, dwa razy dziennie, a następnie pozostawieniu tam na 30 minut. Poprawa wyglądu zębów powinna być widoczna po kilku tygodniach regularnego stosowania.
  • Pędzelek i sztyft – inną stosowaną metodą wybielania zębów jest malowanie ich pędzelkiem wybielającym lub wybielaczem w sztyfcie. Taki zabieg przeprowadza się na noc, po umyciu zębów, a widoczne efekty pojawiają się już po upływie dwóch tygodniu.
  • Dwufazowy system wybielania – na znajdującą się w zestawie nakładkę anatomiczną nakłada się odpowiednią ilość specjalnego żelu, po czym plastik zakłada się bezpośrednio na zęby, dokładnie wyszczotkowane wcześniej za pomocą pasty wybielającej. Chcąc uzyskać widoczne efekty już po tygodniu, żel należy stosować codziennie przez ok 10 minut.

Mniej bezpieczne, ale wciąż stosowane metody na wybielanie zębów:

  • Wybielanie zębów sodą oczyszczoną – wybielanie tą metodą polega na stosowaniu sody oczyszczonej do płukania jamy ustnej, lub do moczenia szczoteczki w jej roztworze. Faktem jest, że wysokie stężenie sody oczyszczonej działa wybielająco, ale decydując się na ten sposób trzeba pamiętać, że substancja ta wpływa negatywnie na szkliwo, czego skutkiem są słabsze i bardziej podatne na przebarwienia zęby.
  • Wybielanie zębów solą – podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej sól wykorzystuje się to przygotowywania płukanek, lub roztworu, w którym z kolei moczy się szczoteczkę i szczotkuje nią zęby. Wbrew powszechnie panującym opiniom sól tak naprawdę nie przyczyni się do wybielenia zębów, za to podrażni dziąsła i wytworzy w jamie ustnej kwaśny odczyn niszczący szkliwo.
  • Wybielanie zębów sokiem z cytryny – to kolejny niebezpieczny domowy sposób na wybielanie zębów. Polega on na tym, że świeżo wyciśnięty sok z cytryny wciera się w zęby palcem lub za pomocą wacika kosmetycznego. Efekty takiego zabiegu poddawane są w wątpliwość, a ponadto nadmiar kwasu zawartego w soku z cytryny przyczynia się do erozji szkliwa, co powoduje demineralizację tkanek twardych zębów i rozwój nadwrażliwości.

Aktualnie na rynku kosmetycznym dostępnych jest coraz więcej preparatów obiecujących znaczne poprawienie wyglądu zębów i ich skuteczne wybielenie. Należy jednak wybierać te najbardziej sprawdzone i przede wszystkim bezpieczne dla kondycji zębów. Przez nierozwagę i pragnienie szybkich efektów można bowiem znacząco uszkodzić zęby i doprowadzić do wielu uporczywych dolegliwości jamy ustnej, które z kolei wcale nie tak łatwo wyleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *