RSS
Paź
16

Jak często należy chodzić do stomatologa?

Dlaczego strach przed dentystą jest tak paraliżujący? Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto lubi wizyty u dentysty. Mimo postępującej technologii, świetnych urządzeń, doskonałych znieczuleń, wizyta u dentysty zawsze kojarzy się z bólem, a przynajmniej z dyskomfortem.

Niestety dzieje się tak dlatego, że w pamięci większości członków naszego społeczeństwa pozostają szkolne fotele dentystyczne w gabinecie stomatologicznym z leczeniem bez znieczulenia, opinie dentystów, że “musi boleć” ponieważ dopiero wtedy lekarz wie, który ząb powinien leczyć. Taka pamięć zbiorowa trwa bardzo długo i trudno ją wyeliminować.

A jednocześnie każdy z członków tego społeczeństwa doskonale zdaje sobie sprawę, że do dentysty trzeba chodzić. A zatem, jak często należy chodzić do stomatologa?

Jak często należy chodzić do stomatologa?

Większość populacji do dentysty wybiera się dopiero wtedy, gdy ból zębów nie pozwala zasnąć. Tymczasem w leczeniu zębów, jak w rzadko którym przypadku, najważniejsza jest profilaktyka.To dzięki niej można uniknąć bólu i wielu komplikacji. Dlatego podstawą leczenia uzębienia są wizyty kontrolne. Stomatolodzy zalecają częstotliwość wizyt kontrolnych na od 3 do 12 miesięcy. A już na pewno jeden raz w roku każdy pacjent powinien odwiedzić swojego dentystę. Podczas wizyty kontrolnej w gabinecie dentystycznym, np. w Ziętek Clinic w Krakowie http://www.zietekclinic.com/  lekarz dokonuje przeglądu zębów, typuje niektóre z nich, lub nie, do leczenia, sprawdza stan płytki nazębnej oraz zaleca zdjęcie kamienia nazębnego. Pacjent umawia się na kolejne wizyty w celu wykonania zaleceń i tym samym systematycznie, raz w roku, zapewnia sobie optymalnie zdrowe zęby.

Niezbędna profilaktyka

Skaling

To zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym, polegający na usuwaniu twardych złogów nazębnych osadzających się w przestrzeniach międzyzębowych oraz w okolicach szyjek zębowych. Powstający kamień nazębny to najlepsze środowisko dla rozwoju bakterii, w wyniku których następują poważne choroby dziąseł: paradontoza oraz próchnica. Zabieg usunięcia kamienia nazębnego wykonuje się przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Służy on do rozbicia cząsteczek kamienia nazębnego, jego pękania i odrywania się od trzonu zębów. Oczyszczone w ten sposób zęby dodatkowo się poleruje, dzięki czemu ich powierzchnia pozostaje gładka i zabezpieczona przed powtórnym osadzaniem się kamienia. Ponieważ niektórzy pacjenci mają wyjątkową tendencję, mimo czynności higienicznych, do osadzania się kamienia, najbezpieczniej zabieg ten powtarzać co 6 miesięcy, najwyżej raz w roku.

Fluoryzacja

Fluoryzacja należy do najczęściej, po czyszczeniu zębów, wykonywanych zabiegów profilaktycznych w gabinecie dentystycznym. Polega na aplikacji preparatów z dużą zawartością fluoru. Fluor wnika głęboko w szkliwo uzębienia i działając na związki wapnia powoduje, że wapń słabiej rozpuszcza się w kwasach. Dzięki temu zabiegowi szkliwo zębów ulega wzmocnieniu oraz nabiera odporności na bakterie próchnicze. Zabieg ten z powodzeniem wykonuje się zarówno u dzieci jak i dorosłych pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *