RSS
Wrz
23

Jak dbać o zdrowie?

Stres, złe odżywianie i niezdrowe powietrze sprawiają, że coraz częściej pada pytanie, jak dbać o zdrowie. Najlepiej myśleć o nim całościowo, dbając tak o ciało, jak i umysł.

Dbanie o ciało

Wiele zostało już powiedziane o tym, jak dbać o swoją sprawność fizyczną. Analizując ten temat, można dojść do wniosku, że najważniejsze są dwie kwestie: sposób odżywiania oraz aktywność fizyczna. Zarówno śmieciowe jedzenie, które spożywamy szybko i w biegu, jak i brak ruchu, wpływają na złe samopoczucie, a w następstwie na szereg chorób.

Właściwa dieta

O tak zwanej piramidzie żywienia uczy się nas już w podstawówce. Teoretycznie wszyscy wiemy, iż dieta powinna być zróżnicowana. Na samym dole piramidy znajdują się te produkty, które stanowią odżywczą podstawę. Wliczają się w nie produkty zbożowe, pełnoziarnisty chleb, bułki, makarony, ryż. Trzeba tu zaznaczyć, iż nowsza wersja tabeli podaje jako podstawę diety warzywa. Z pewnością są one równie ważne co produkty zbożowe, gdyż zawierają szereg witamin i składników odżywczych. Mimo że niektórzy automatycznie łączą z nimi owoce, trzeba tu zwrócić uwagę na fakt, iż w tych drugich znajdziemy więcej cukru. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju owoców. Np. banany mogą być w dużych ilościach niezdrowe. Niektórym nie będą także służyć warzywa strączkowe.

Osobno trzeba spojrzeć na nabiał. Wielu ludzi nie toleruje laktozy, inni rezygnują z niej świadomie. Dla tych, którzy nie są uczuleni, produkty mleczne (sery, jogurty, kefiry) będą cennym źródłem wapnia oraz białka. Podobnie jest z mięsem. Mimo że w zrównoważonej diecie nie jest ono szkodliwe, weganie i wegetarianie mogą świetnie się bez niego obyć, zachowując pełnię zdrowia.

Co do słodyczy, najlepiej całkowicie z nich zrezygnować lub jeść w bardzo niewielkiej ilości. Co ciekawe, zdrowa może okazać się gorzka czekolada. Nie należy jeść jej jednak więcej niż kilka kostek dziennie.

Sport

Sama dieta nie wystarczy, zwłaszcza, jeśli mamy siedzącą pracę, do której dojeżdżamy samochodem. 30 minut sportu co najmniej trzy razy w tygodniu to dawka zalecana, jednak można ją zwiększyć i ćwiczyć codziennie. Nie trzeba wykonywać wyjątkowo wymagających ćwiczeń. Nawet dłuższy spacer można zaliczyć do aktywności fizycznej. Ci, którzy mają bliżej pracę, mogą zrezygnować z samochodu na rzecz roweru. Sport można też połączyć z przyjemnością i wybrać taniec.

Dbanie o psychikę

Pęd życia sprawia, że człowiek musi zwrócić szczególną uwagę na swój stan umysłowy. Kłopoty natury psychologicznej, np. załamania nerwowe, niekoniecznie dają jednoznaczne objawy. Zaburzenia mogą rozwijać się miesiącami. Nie tylko wydarzenia życiowe mają wpływ na stan ducha. W przypadku wielu ludzi depresyjna może okazać się także pogoda. Również problemy natury fizycznej doprowadzają czasem do skutków dla zdrowia psychicznego. Lekarze zwykli mówić o tzw. “niestresowaniu się”. Trudno jednak, by taka rada sprawdziła się w przypadku większości ludzi. Zamiast więc myśleć o tym, jak uniknąć stresu, lepiej nauczyć się sobie z nim radzić. Odpowiednie podejście, techniki relaksacyjne, hobby, pozwalające uwolnić myśli od krążenia wokół stresogennych sytuacji – wszystko to jest konieczne, by uzyskać pełnię zdrowia. Bez dobrze działając psychiki, ludzkie ciało również zaczyna szwankować. Zależność ta jest też odwrotna, należy więc dbać o jedno i drugie tak samo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *