RSS
Paź
03

Jak długo utrzymuje się botox?

Czym jest botox? Botox, czyli toksyna botulinowa typu A to oczyszczone białko produkowane przez bakterię Clostriduim botulinum. Substancja botulinowa stosowana w gabinetach medycyny estetycznej produkowana jest w warunkach laboratoryjnych z wyizolowanych szczepów bakterii. Następnie podlega oczyszczaniu, preparowaniu i pakowaniu próżniowo już w dokładnie odmierzonych i wyliczonych dawkach. Efekt zabiegu wstrzyknięcia botoxu utrzymuje się min. 6 miesięcy. 

W warunkach naturalnych toksyna botulinowa, zwana również potocznie jadem kiełbasianym powstaje w zepsutych wędlinach i konserwach mięsnych. Jako jad kiełbasiany jest silną trucizną, jednak w niewielkich ilościach, w ściśle odmierzanych dawkach staje się remedium na urodę i nie ma żadnego szkodliwego dla organizmu działania.

Gdzie się stosuje botox?

Botox jest szeroko stosowany w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie wykorzystuje się go do redukcji zmarszczek mimicznych, czy też takich powstałych wraz z wiekiem pacjenta. Botox stosuje się również z dużym powodzeniem w leczeniu nadpotliwości. W naszym kraju zarejestrowano do tej pory 3 toksyny botulinowe typu A trzech różnych firm. Zabieg aplikacji toksyny botulinowej trwa w gabinetach zaledwie kilka minut i bezpośrednio po zabiegu wraca się do codziennego funkcjonowania. Ważne jest jednak, aby zabieg został przeprowadzony w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej przy udziale przeszkolonych osób, np. w Bona Dea Klinika Medycyny Estetycznej w Krakowie.

Pierwotnie mechanizm działania botoxu wykorzystywano w neurologii i okulistyce. Stosowano go do usuwania nadmiernego napięcia mięśni a w okulistyce do leczenia zeza. I to właśnie wtedy zauważono, że nie tylko poprawia stan oczu, ale i wygładza zmarszczki mimiczne. Wykorzystując tę właściwość botoxu opracowano stosowne dawki i sposoby wstrzykiwania preparatu. Taki był początek zawrotnej kariery toksyny botulinowej w kosmetyce.

W naszym kraju preparat ten pojawił się dopiero w 1996 roku.

Kiedy się stosuje i jak długo działa botox

Botox stosuje się celu poprawienia wyglądu twarzy, wygładzenia jej i zatuszowania zmarszczek i niedoskonałości. Dzięki aplikacji botoxu można zlikwidować:

  • zmarszczki na czole -zmarszczki poprzeczne lub tak zwane lwie, są to pionowe linie pomiędzy łukami brwiowymi
  • kurze łapki w kącikach oczu
  • zmarszczki dolnej powieki oka
  • zmarszczki pojawiające się nad górną wargą, tzw. zmarszczki palacza
  • zmarszczki na szyi, wyraźny symptom upływającego czasu
  • można podnieść botoxem opadające kąciki ust

Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku aktywności mięśni twarzy. Mięśnie sterowane układem nerwowym reagują na każdy impuls. Z wiekiem pogłębiają się i zamieniają w bruzdy. Po wstrzyknięciu botoxu do mięśnia twarzy, sterujący nim nerw przestaje wysyłać impulsy, ograniczając aktywność właściwego mięśnia. Efekt zabiegu wstrzyknięcia botoxu do mięśnia twarzy utrzymuje się średnio min. 6 miesięcy. U niektórych osób nawet do 10 miesięcy, po czym skutki zabiegu powoli słabną i aby je przywrócić należy zabieg powtórzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *