RSS
Lis
06

Jak poradzić sobie z nadmiarem skóry na brzuchu?

Osoby, które utraciły co najmniej kilkanaście kilogramów, a także kobiety po okresie ciąży bardzo często zmagają się z problemem obwisłej i luźnej skóry. Jak poradzić sobie z nadmiarem skóry na brzuchu? Najlepszym wyjściem z sytuacji jest poddanie się zabiegowi plastyki powłok brzucha, która jest korzystna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych.

Obwisły brzuch może bowiem doprowadzić do bólu kręgosłupa, a także innych nieprzyjemnych dolegliwości. Na czym jednak polega wspomniana plastyka powłok brzucha i co należy wiedzieć o tym zabiegu przed podjęciem decyzji o jego przeprowadzeniu?

Na czym polega plastyka powłok brzucha?

Abdominoplastyka, czyli plastyka powłok brzucha to zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry oraz podskórnej tkanki tłuszczowej z okolicy podbrzusza. Oprócz tego konieczne jest wzmocnienie napięcia oraz powięzi, które tworzą ścianę jamy brzusznej, dzięki czemu brzuch staje się płaski oraz napięty. Efekty zabiegu są trwałe, o ile oczywiście nie dojdzie w późniejszym okresie do znacznych wahań wagi ciała.

Komplikacje po zabiegu

Jeśli chodzi o powikłania po zabiegu plastyki powłok brzucha, to zdarzają się one bardzo rzadko, jednak każda osoba powinna mieć świadomość tego, iż mogą się pojawić takie powikłania jak infekcje, opóźnione gojenie, krwiaki oraz powstawanie przerośniętych blizn. O wszystkich ewentualnych powikłaniach po plastyce powłok brzucha powinien poinformować chirurg w trakcie wizyty konsultacyjnej, aby rozchwiać wszelkie wątpliwości.

Okres rekonwalescencji

Plastyka powłok brzucha to zabieg, który trwa najczęściej od 2 do 3 godzin, a tuż po jego przeprowadzeniu zakładane jest specjalne ubranie uciskające, które należy nosić przez trzy miesiące od przeprowadzonego zabiegu plastyki powłok brzucha. Po upływie pięciu dni od zabiegu konieczne jest usunięcie szwów. Wiele osób tuż po plastyce powłok brzucha odczuwa silny ból, dlatego też przez kilka dni po operacji konieczne może się okazać przyjmowanie środków przeciwbólowych. Lekarze zalecają również, aby przez kilka dni po plastyce przyjmować zastrzyki przeciwzakrzepowe a przez kilka następnych tygodni leki przeciwzakrzepowe. Aby zapobiec rozwojowi szpecących blizn, należy je każdego dnia natłuszczać oraz nawilżać. Niezwykle ważne jest również to, aby przez kilka tygodni nie uprawiać żadnej aktywności fizycznej, ponieważ w innym przypadku może dojść do poważnych problemów zdrowotnych. Niewskazane jest również wystawianie ciała na działanie promieni słonecznych, a także wizyty na basenie oraz w saunie.

Przeciwwskazania do plastyki powłok brzucha

Plastyka powłok brzucha pomaga pozbyć się nadmiaru zwisającej skóry, jednak nie zawsze zabieg jest możliwy do przeprowadzenia. Taki zabieg nie może zostać przeprowadzony w przypadku osób otyłych oraz kobiet, które planują zajście w ciążę. Wśród pozostałych przeciwwskazań należy wymienić:

  • cukrzyce
  • alergię na leki
  • choroby serca i płuc
  • nadciśnienie
  • chorobę tarczycy
  • palenie papierosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *