RSS
Paź
17

Jak pozbyć się trądziku?

Problem nastolatków? Nie tylko! Trądzik dotyka wielu ludzi w różnym wieku. Można sobie z nim poradzić. W jaki sposób?

Określenie przyczyny

Walcząc z trądzikiem, trzeba przede wszystkim wiedzieć, co za nim stoi. Ludzie, którzy nie mają z nim problemu, kojarzą go zazwyczaj z okresem dorastania. To wtedy na twarzy, szyi (czasem także w innych miejscach) pojawiają się wstydliwe bąble, które nastolatkowie próbują leczyć różnymi sposobami. Nie wszystkie oczywiście działają. Dorośli czasami również muszą zmierzyć się z trądzikowym problemem. Należy więc przede wszystkim zdiagnozować pochodzenie pryszczy.

Trądzik związany z wiekiem

U młodych ludzi trądzik jest czymś zupełnie naturalnym. Ma związek z hormonami, uwalniającymi się podczas procesu dojrzewania oraz wydzielaniem przez skórę łoju. W jego przypadku można zastosować maści, a w skrajnych przypadkach także leki. Najważniejsze, by pod żadnym pozorem nie rozdrapywać wykwitów skórnych. Może to prowadzić do powstawania blizn, których usunięcie będzie potem bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Jeśli chodzi o trądzik zależny od wieku, wyróżnić należy także trądzik niemowlęcy. W jego przypadku leczenie nie stanowi konieczności, gdyż wykwity znikają samoistnie.

Trądzik powiązany z torbielami

Niektóre rodzaje trądziku objawiają się powstawaniem na twarzy torbieli. W przypadku trądziku ropowniczego wyglądają one bardzo nieestetycznie. Można leczyć je farmakologicznie lub zabiegi dermokosmetyczne, polegające m.in. na peelingu. Istnieje także trądzik skupiony. W jego przypadku na twarzy również pojawiają się ropne torbiele oraz nacieki. Częściej pojawia się u mężczyzn, a leczy się go podobnie jak trądzik ropowniczy. Oba te rodzaje trądziku mogą prowadzić do kolejnego, tzw. trądziku bliznowcowego. Jego leczenie trzeba rozpocząć jak najszybciej, aby nie pozostawił po sobie śladów na przyszłość.

Trądzik wywołany

Ten rodzaj trądziku powodują niektóre kosmetyki oraz leki, zwłaszcza te, na które jest się uczulonym. Trzeba więc dokładnie zapoznawać się ze składem każdego kosmetyku, a lekarza pytać o zamienniki środków farmakologicznych, które działają uczuleniowo.

Więcej na temat przyczyn oraz radzenia sobie z trądzikiem można przeczytać na stronie centrum medycznego Dr Rajzer.

Jak radzić sobie z problemem?

Oprócz metod leczenia, wymienionych powyżej, z których korzystają lekarze, istnieją również inne. Przede wszystkim należy pamiętać o zapobieganiu. Zdrowa skóra jest stanem, który należy pielęgnować. Odpowiednie kosmetyki, choć niezbędne w codziennej higienie, muszą iść w parze ze zdrową dietą. Trądzik często powoduje bowiem przetworzona żywność, np. chipsy, słodycze, hamburgery.

Gdy objawy trądziku już wystąpią i nie są poważne, można zapytać o odpowiedni krem oraz tabletki w aptece. Jeszcze bezpieczniej będzie skontaktować się z dermatologiem. Kosmetolog również poradzi sobie z trądzikiem przy pomocy specjalnych zabiegów (np. wspomnianego wcześniej peelingu). Jeśli trądzik pozostawia na twarzy blizny, konieczne mogą okazać się zabiegi laserowe.

Osoby o cerze tłustej, powinny zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację twarzy, gdyż to w ich przypadku trądzik występuje najczęściej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *