RSS
Lip
10

Jak rozpoznać dobre naturalne kosmetyki?

kosmetyki naturalne

Wygląd naszej skóry świadczy o naszym zdrowiu. Jeśli organizm ma jakiś problem, dzieje się w nim coś niedobrego, narażony jest na stres, choroby, zmęczenie-  wszystko to odbija się na wyglądzie skóry.  Nie powinno się dodatkowo bombardować jej kosmetykami pełnymi chemii, która ma bezpośredni wpływ na nasz organizm.

Często mamy błędne przekonanie, że dbamy o naszą skórę najlepiej jak potrafimy, w rzeczywistości jednak często jej szkodzimy używając nieodpowiednich kosmetyków. Zawierają one często sztuczne chemiczne substancje, które zamiast pomagać- niestety tylko szkodzą.

Na szczęście społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome. Dokonujemy lepszych wyborów, w sklepach częściej szukamy kosmetyków z etykietą “eko” , “bio”, “organic”. Niestety często dajemy się naciągnąć. Producenci niestety wykorzystują to, iż  nie istnieją  żadne prawne uregulowania na temat kosmetyków naturalnych. Nie ma definicji kosmetyku naturalnego. Często więc nazywa się kosmetyki naturalnymi nawet wtedy, kiedy zawierają mniej niż 1%  składników, które są pochodzenia naturalnego. Natomiast pozostałe składniki, to niestety często koktajl pełen chemii.

Jak nie dać się naciągnąć? Najlepiej przed zakupem analizować skład produktu, który zamierzamy nabyć. Niestety nawet kosmetyki z górnej półki mogą nas niemile zaskoczyć swoim składem.
Tak zwana lista INCI (czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) używa łacińskich oraz angielskich nazw, które dla nas jako  przeciętnego nabywcy, często  są trudne do rozszyfrowania. Jest to jednak jedyny sposób na odróżnienie prawdziwych kosmetyków naturalnych od tych, które tylko je udają.

Jak powinny wyglądać kosmetyki naturalne?

  • są wolne od chemii, sztucznych zapachów oraz barwników;
  • nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych;
  • nie zawierają niedozwolonych substancji które są pochodzenia zwierzęcego;
  • nie są testowane na zwierzętach;
  • od tradycyjnych kosmetyków  różni je ilość zawartych w nich czystych surowców naturalnych

Dobre kosmetyki naturalne można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet. Sklep ten wspiera rolnictwo ekologiczne, jak i co ważne- lokalną produkcję oraz rodzinne manufaktury.  Warto kupować kosmetyki w takich miejscach. Mamy wtedy pewność, że kupujemy je z dobrego źródła i przy okazji przyczyniamy się do rozwoju lokalnych przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *