RSS
Lis
16

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Endodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń miazgi zębowej oraz przylegających do niej tkanek. Leczenie endodontyczne zwane jest inaczej leczeniem kanałowym i jeszcze kilka lat temu należało ono do wyjątkowo nieprzyjemnych.

Takie leczenie konieczne jest wtedy, gdy nieleczona próchnica doprowadzi do zapalenia miazgi zęba. Dawniej z uwagi na bardzo silny ból większość osób decydowała się na wyrwanie zęba, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. O każdy ząb warto walczyć, ponieważ braki w uzębieniu to bardzo poważny uszczerbek nie tylko dla zdrowia, ale również dla urody. Jak wygląda leczenie kanałowe?

Prześwietlenie zęba

W pierwszej kolejności konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, dzięki któremu możliwe będzie określenie kształtu oraz długości kanału zęba. Przy pomocy takiego zdjęcia można również dowiedzieć się, czy infekcja dotyczy tylko wnętrza zęba, czy może rozprzestrzeniła się również po okolicznych kościach.

Podanie znieczulenia

Nowoczesna endodoncja umożliwia zastosowanie skutecznego znieczulenia miejscowego, dzięki któremu podczas zabiegu ból nie jest w ogóle odczuwany. Podczas leczenia endodontycznego stomatolodzy oprócz znieczulenia zakładają również suchy opatrunek, którego zadaniem jest wchłanianie śliny.

Przebieg leczenia kanałowego

Podczas zabiegu konieczne jest rozwiercenie zęba w celu dostania się do kanału z zainfekowaną tkanką. Przy pomocy specjalnych narzędzi zostaje ona następnie usunięta, ponieważ niezwykle ważne jest to, aby z wnętrza zęba pozbyć się bakterii oraz wszystkich pozostałości miazgi. Kanał musi być bardzo dobrze wypłukany oraz osuszony. Jeszcze jakiś czas temu endodoncja nie umożliwiała przeprowadzenie tego zabiegu bezboleśnie, jednak obecnie pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Warto również wiedzieć o tym, iż w latach wcześniejszych konieczne było zatrucie zęba specjalną substancją, jednak obecnie można bardzo skutecznie oczyścić ząb bez konieczności jego zatruwania. Gdy kanał zęba zostanie już oczyszczony, trzeba go bardzo dobrze uszczelnić poprzez zastosowanie specjalnego materiału, którego zadaniem jest zabezpieczenie zęba przed kolejnym zakażeniem. Zabieg ten wykonuje się zwykle tego samego dnia, jednak w sytuacji, gdy wdało się zakażenie, kanał trzeba wypełnić lekiem. Po upływie tygodnia można go już wypełnić stałym materiałem, jednak niezwykle ważne jest to, aby zakażenie do tego czasu było wyleczone. Po wprowadzeniu materiału konieczne jest wypełnienie dziury, dzięki której możliwe było dostanie się do zniszczonej miazgi. Na zakończenie leczenia endodontycznego na ząb należy założyć plombę kosmetyczną taką samą, która stosowana jest podczas uzupełniania ubytków. Dziury po leczeniu kanałowym zazwyczaj są bardzo rozległe, dlatego też warto wypełnić je dobrym jakościowo materiałem. Po zabiegu z zakresu endodoncji warto w odpowiedni sposób ochronić zęby przed ich późniejszym rozpadem, dlatego też najlepszym wyjściem z sytuacji jest założenie koronek. Więcej na ten temat można przeczytać, odwiedzając stronę http://www.zietekclinic.com/uslugi/endodoncja/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *