RSS
Lis
22

Jak zmienić lekarza rodzinnego

Jak zmienić lekarza rodzinnego Z lekarzem rodzinnym pacjent ma najwięcej kontaktu. Nie zawsze od razu trafia się na osobę kompetentną. W takich przypadkach, warto zmienić lekarza.

Decyzja o zmianie

Lekarz rodzinny to ten, do którego pacjent udaje się z każdą kwestią zdrowotną. To on kieruje osobę chorą do odpowiednich specjalistów i zleca potrzebne badania. Wybór lekarza rodzinnego jest bardzo ważny. Powinna być to osoba, dla której pacjent nie jest anonimowy. Z tego względu warto znaleźć dobrego, godnego zaufania lekarza i zapisywać się na wizyty właśnie do niego.

Niestety, często zdarza się, że wybór lekarza rodzinnego pozostawia się przypadkowi. Zależy to od pierwszej wizyty i wypełnienia deklaracji. Na szczęście, jeśli jakość usług lekarza rodzinnego nie spełnia oczekiwań, łatwo jest go zmienić. Warto poszukać najlepszej przychodni takiej jak http://www.unimed-nzoz.pl/lekarz-rodzinny/. Należy wybrać dobrze, aby nie zmieniać lekarza rodzinnego wielokrotnie.

Zmiana deklaracji

Przy decyzji o zmianie lekarza rodzinnego formalności nie ma wiele. Wybór całkowicie zależy od pacjenta. W tej kwestii nie obowiązuje bowiem rejonizacja. Istnieje możliwość zapisania się do dowolnej przychodni, która działa w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Kolejnym ułatwieniem jest to, że zmiany nie trzeba zgłaszać w przychodni, do której pacjent uczęszczał do tej pory. Wystarczy wypełnić nową deklarację w wybranej przychodni. Przy zmianie po prostu wypełnia sie deklarację wyboru. Deklarację mogą także wypełnić także rodzice lub opiekunowie prawni w imieniu niepełnoletnich dzieci.

Przy wypełnianiu deklaracji wybiera się nie tylko przychodnię Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ale także konkretnego lekarza rodzinnego. Można także wybrać pielęgniarkę i położną POZ. Z usług nowo wybranej przychodni można skorzystać już w dniu podpisania deklaracji. Jeśli przychodnia nie jest zmieniana częściej niż trzy razy w roku taka zmiana jest bezpłatna. W przypadku kolejnych, nieuzasadnionych zmian pobierana jest opłata w wysokości 80 złotych.

Dokumentacja medyczna

Po zmianie lekarza rodzinnego dokumentacja medyczna pozostaje w starej przychodni. Niemniej, warto jest ją przenieść do nowo wybranej przychodni POZ. Dzięki temu nowy lekarz rodzinny będzie miał do niej łatwy dostęp.

Dokumentację medyczną przenosi się na własną rękę. Zasadniczo dokumentacja medyczna jest własnością świadczeniodawcy, czyli przychodni. Pacjent ma do niej jednak dostęp i możliwość wglądu w dokumentację. Może także wykonać jej kopię. Udostępnienie dokumentacji medycznej jest usługą, za którą nie pobiera się opłat. Przychodnia może pobrać opłatę za wykonanie kopi lub odpisów dokumentacji.

Dla nowego lekarza rodzinnego dokumentacja medyczna ma znaczenie, jeśli pacjent jest chory, lub przebył cięższe choroby. Dla osób zdrowych przenoszenie dokumentacji medycznej do nowej przychodni nie jest konieczne.

Przy zmianie lekarza rodzinnego warto kierować się jakością usług medycznych, czasem oczekiwania na wizytę i bliskością przychodni. Wszystkie te aspekty mają znaczenie. A pewność, że zdrowie pacjenta jest w dobrych rękach jest bezcenna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *