RSS
Paź
01

Jakie znamiona są niebezpieczne?

Za nami wakacje a więc czas, w skóra zwyczajowo jest narażona na największą w skali całego roku ekspozycję na promienie słoneczne. Nie oznacza to, rzecz jasna, że konieczne będzie na przykład usuwanie znamion, jednak podstawowa wiedza na temat tego, jakie znamiona są niebezpieczne z całą pewnością może okazać się bardzo użyteczna.

Co warto wiedzieć o znamionach?

Znamiona barwnikowe na ludzkiej skórze to, jak sama nazwa wskazuje, miejsca w których gromadzi się szczególnie duża ilość barwnika(stąd zmiana wyglądu skóry). Zasadniczo, po samej ilości znamion, jakie naturalnie występują na skórze danej osoby, można wywnioskować, jakie w danym przypadku jest ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. W niektórych przypadkach, konieczne jest profilaktyczne usuwanie znamion. Profilaktycznie usuwa się znamiona, które występują w miejscach ciała, gdzie są szczególnie narażone na ciągłe podrażnienia, a więc na przyklad na piętach. Usuwa się również znamiona na twarzy ze względu na to, że to właśnie twarz naturalną koleją rzeczy jest najbardziej narażona na ekspozycję na promienie słoneczne. Często usuwanie znamion dotyczy również tych zmian skórnych, które zostaną ocenione przez dermatologa jako potencjalnie niebezpieczne, czyli takie, które w określonych przypadkach mogą przeistoczyć się w zmiany nowotworowe lub zmiany przednowotworowe. Praktyka pokazuje, że pacjenci obdarzeni tego rodzaju znamionami bardzo często długo zwlekają z ich usunięciem, co zapewne w dużej mierze wynika z normalnej, właściwej większości ludzi niechęci do wszelkiego rodzaju zabiegów chirurgicznych. Takie postępowanie jest jednak błędne:im szybciej wykona się usuwanie znamion potencjalnie niebezpiecznych, tym mniejsze jest ryzyko, że zdążą zajść w nich zmiany o charakterze nowotworowym.

Jakie znamiona są niebezpieczne?

Standardowo uważa się, że niebezpieczne, czyli potencjalnie nowotworowe znamiona, cechują się kilkoma szczególnymi cechami. Należą do nich między innymi nieregularne i poszarpane brzegi, niejednolita barwa danego znamienia(na przykład znamię w pewnym miejscu przechodzi z barwy czarnej w czarno-czerwoną), średnica znamienia wynosząca powyżej 5 mm a także fakt, że znamię zaczyna zmieniać barwę i/lub kształt. W takich wypadkach rzecz jasna standardowo stosuje się usuwanie znamiom, które następnie są poddawane badaniom. Niestety, sytuacja jeżeli chodzi o podejrzane znamiona oraz wypadki, w których wskazane jest usuwanie znamion, nie jest aż tak prosta. Znamię może bowiem przez długi czas w ogóle nie zmieniać swojego wyglądu. Z pozoru wszystko wydaje się wtedy w jak najlepszym porządku. Pod powierzchnią skóry w znamieniu zachodzą jednak zmiany nowotworowe a same znamię zaczyna naciekać, w pierwszej kolejności do pobliskich węzłow chłonnych. Chociażby z tego powodu samodzielne badanie znamion nie stanowi wystarczającej metody profilaktyki raka skóry. Co najmniej raz na pół roku należy wybrać się do lekarza dermatologa i przeprowadzić dermatoskopowe badanie wszystkich potencjalnie niebezpiecznych znamion. Na podstawie takiego badania lekarz dermatolog stwierdzi, czy konieczne jest usuwanie znamion czy też dane znamię wystarczy co jakiś czas poddawać dalszej obserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *