RSS
Paź
16

Kto to jest lekarz rodzinny i jakie ma obowiązki?

Choroby dopadają ludzi najczęściej w najmniej oczekiwanym momencie. Niekiedy można z nimi sobie poradzić samemu, w innych sytuacjach konieczna jest pomoc medyczna.

W Polsce każdy obywatel może skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej POZ będącej częścią systemu Opieki Zdrowotnej która obowiązuje na terenie Polski.

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej pacjenci mogą liczyć na różnego rodzaju świadczenia lekarskie. Świadczenia te mogą być udzielane w warunkach ambulatoryjnych czyli na przykład w przychodni zdrowia, poradni, w gabinecie lekarskim. Również w uzasadnionych przypadkach podstawowa opieka zdrowotna może zostać udzielona w domu pacjenta.

POZ obejmuje również profilaktyczną opiekę zarówno nad dziećmi jak i nad młodzieżą. Każda osoba ubezpieczona w Polsce ma wybranego swojego lekarza pierwszego kontaktu. Najczęściej mówi się na niego, że jest to lekarz rodzinny, ponieważ ten lekarz specjalizuje się w medycynie rodzinnej.

Lekarz pierwszego kontaktu jest osobą do której udajemy się najpierw w przypadku złego samopoczucia, choroby bądź innego uszczerbku na zdrowiu. Konsultuje on zarówno dzieci jak i dorosłych, ponadto w razie potrzeby kieruje pacjentów na badania diagnostyczne, jak również na dalsze leczenie w placówkach specjalistycznych. Wypisuje odpowiednie skierowanie na wizytę. Zadaniem lekarza rodzinnego w Krakowie jak również w każdym innym mieście jest to, aby utrzymać pacjenta w dobrej kondycji zarówno psychicznej i fizycznej. Powinien on udzielać stosownych informacji na temat profilaktyki prozdrowotnej oraz leczenia najczęstszych schorzeń. Lekarz rodzinny zna najlepiej pacjenta, jego historię, choroby, sytuację domową, dlatego też często jest w stanie trafnie rozpoznać dolegliwości pojawiające się u pacjenta.

Lekarze medycyny rodzinnej zajmują się najczęściej:

  • udzielaniem porad w leczeniu różnych schorzeń,
  • orzekaniem o stanie zdrowia
  • profilaktyką chorób
  • profilaktyką w wieku rozwojowego jak również szczepień ochronnych
  • wykonywaniem zabiegów w gabinecie zabiegowym, a także w razie potrzeby w domu pacjenta
  • świadczeniem innych usług wynikających z potrzeb pacjenta na przykład kierowaniem do poradni specjalistycznych bądź leczenia szpitalnego

Wybierając swoją przychodnia zdrowia pacjent powinien kierować się łatwym dostępem do niej, bliskością oraz dostępem do wykwalifikowanych lekarzy. Fachowa opieka medyczna zapewnia spokój i bezpieczeństwo każdej rodzinie. Warto wybrać taką poradnię rodzinna która będzie funkcjonowała w godzinach dogodnych dla pacjenta. Takie placówki pracują często od 8:00 nawet do 20:00. W Polsce każda osoba ubezpieczona powinna również oprócz lekarza rodzinnego zdeklarować wybór pielęgniarki oraz położnej (w przypadku kobiet). Warto pamiętać, że osoby te nie muszą być w jednej placówce. Można wybrać lekarza rodzinnego z jednej jednego ośrodka natomiast pielęgniarkę z innego, jeśli ma się taką ochotę.

Nowoczesne centra medyczne oprócz poradni lekarza rodzinnego często mają w swojej ofercie inne przydatne dla pacjenta usługi. Często wyposażone są w diagnostykę RTG oraz USG oferują opiekę specjalistyczną. Warto zapoznać się z ofertą poradni zdrowia zanim przypisze się do niej swoją rodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *