RSS
Wrz
11

Psychiatra czy psycholog? Do kogo się udać?

Do kogo ma się udać osoba, która potrzebuje pomocy specjalisty w zakresie zdrowia psychicznego:psychiatry, psychologa, czy psychoterapeuty?

W jakich okolicznościach należy zasięgnąć pomocy konkretnego specjalisty?

Zacznijmy od tego, że psychiatra nie cieszy się dobrą sławą. Osoba, która uczęszcza na terapię do psychiatry często to ukrywa, bo boi się piętna otoczenia. Jest takie przysłowie, że lepiej płakać u psychologa, niż śmiać się u psychiatry. Warto przełamać bariery i zasięgnąć porady psychiatry, gdy nasze problemy zaczynają wykraczać poza możliwości psychologa, np. w przypadku:

  • nałogów,
  • zaburzeń odżywiania (bulimii, anoreksji),
  • depresji wymagającej leczenia farmakologicznego,
  • czynności kompulsyjnych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie,
  • chorób i zaburzeń psychicznych, jak schizofrenia, paranoja.

Tylko psychiatra może wypisać receptę na leki antydepresyjne. Do psychologa pacjenci udają się z “lżejszymi” problemami niż do psychiatry. Na sesjach mogą poruszać tematy, takie jak: problemy w pracy, związku, z motywacją, relacji rodzinnych. Jednak w trakcie sesji może okazać się, że pacjent cierpi na depresję lub inne poważne zaburzenie, wtedy otrzymuje skierowanie do psychoterapeuty lub psychiatry. Sesje u psychologa nie muszą odbywać się regularnie, w przeciwieństwie do psychoterapii.

Psycholog, a psychoterapeuta – na czym polega różnica?

Psychoterapeuta to specjalista, który pomaga uporać się ze schematami wyniesionymi z dzieciństwa, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Może to być dzieciństwo spędzone z rodzicem alkoholikiem, w wyniku którego pacjent cierpi na syndrom DDA (dorosłe dziecko alkoholika) lub dzieciństwo, w którym doświadczyło się przemocy czy molestowania seksualnego. Nierozwiązane problemy z przeszłości rzutują na teraźniejszość, grożąc próbami samobójczymi w skrajnych przypadkach lub nieumiejętnością wyznaczania innym granic i komunikowania się z bliskimi. Osoby z syndromem DDA mają też problem z zadbaniem o swoje potrzeby, są nadmiernie kontrolujące i przejmują odpowiedzialność za ludzi w najbliższym otoczeniu.

Psychoterapia wymaga regularności. Ponieważ pacjent nieustannie konfrontuje się z trudnymi emocjami z przeszłości, jego motywacja może być osłabiona, a nawet doprowadzić do stanów depresyjnych. Wszystko po to, by ostatecznie uporać się z problemami, nauczyć wyrażać emocje, wyznaczać granice i budować trwałe związki z innymi. Często sesjom z psychoterapeutą towarzyszy terapia grupowa z osobami o podobnych doświadczeniach. W ten sposób mogą spotykać się osoby uzależnione, ich życiowi partnerzy i dzieci. Rozpoczęcie psychoterapii często poprzedzone jest wizytą kontrolną u psychiatry, który przeprowadza wywiad w kierunku poważniejszych zaburzeń, np. depresji.

Nieleczona depresja może być bardzo niebezpieczna, chory może targnąć się na własne życie. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także nałogi, które zawsze są chorobą całej rodziny. Gdzie skorzystać z konsultacji psychiatrycznej? Tu: http://www.unimed-nzoz.pl/psychiatria.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *