RSS
Maj
06

Rodzaje aparatów ortodentycznych

Każdego roku zwiększa się liczba osób które rozpoczynają leczenie ortodontyczne. Osoby te decydują się na te aparaty ze względu wady zgryzu, jak również w celu poprawy wyglądu uzębienia. Kiedyś ludzie wstydzili się noszenia aparatów na zęby. Na szczęście dzisiaj panuje moda na aparaty i nie stanowi to już problemu. Na szczęście coraz częściej producenci aparatów ortodontycznych oferują coraz to nowsze technologie umożliwiające dyskretne leczenie stanu uzębienia. Obecnie aparat ortodontyczny można dobrać do każdego pacjenta, w każdym wieku. Ważne jest odpowiednie zaplanowanie terapii z lekarzem stomatologiem oraz ortodontą. Kluczem do sukcesu jest oczywiście w miarę możliwości wczesne rozpoczęcie leczenia. To lekarze stomatolodzy którzy opiekują się dziećmi jako pierwsi wykrywają ewentualne wady zgryzu oraz kierują do specjalisty ortodonty.

Jakie wyróżnić można rodzaje aparatów ortodontycznych?

Wyróżnić możemy aparaty ruchome, które stosuje się głównie u dzieci we wczesnej fazie leczenia. Takie aparaty nie są mocowane na stałe do zębach i w każdej chwili można je wyjąć z ust. Aby terapia przyniosła efekt należy być odpowiednio zdyscyplinowanym oraz systematycznym. Bez systematyczności leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Taki aparat nosi się w jamie ustnej w ciągu dnia przez kilka godzin oraz w nocy.

Oprócz aparatów ruchomych wyróżnić możemy aparaty stałe. Aparaty stałe dzielimy na metalowe oraz estetyczne. Niegdyś aparat kojarzy się wyłącznie z metalem przyklejanym do zewnętrznych powierzchni zębów. Aparaty metalowe produkowane są z tytanu bądź ze stopu metali z niklem lub też bez niego. Aparaty metalowe charakteryzują się tym, że są bardziej widoczne na zębach. Wcale nie oznacza to że są gorsze, jednak niektórzy krępują się pokazywać w tego typu aparatach. Niemniej jednak wiele osób korzysta z tego typu aparatów ze względu na ich przystępną cenę. Obecnie panuje nawet moda na noszenie aparatów na zębach. Aparaty te są przytwierdzone do powierzchni zębów. Widać je w czasie uśmiechu a nawet w czasie mowy.

Aparaty estetyczne stosuje się wówczas, kiedy nie chcemy mieć widocznego aparatu jakim jest aparat metalowy. Estetyczny aparat jest dużo droższy od aparatu metalowego, jednak jego niewątpliwą zaletą jest to, że jest prawie niewidoczny. Jego elementy są niemal niedostrzegalne. Wykonane są one z materiału który podobny jest do szkła. Aparat ten zlewa się optycznie z zębami.

Oprócz wymienionych typów aparatów ortodontycznych wyróżnić można jeszcze aparaty samoligaturujące, czyli takie które mają zamek wyposażony w mechanizm ograniczający siłę tarcia co znacznie przyspiesza leczenie.

Jeżeli chcemy udać się do dentysty w Gdańsku warto wpisać w wyszukiwarce taką frazę a pojawi nam się wiele w profesjonalnych gabinetów stomatologicznych. W dobrych centrach stomatologicznych pracują zarówno stomatolodzy jaki ortodonci i bez problemu można zaplanować całe leczenie ortodontyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *