RSS
Lis
29

Rola zdrowego odżywiania

Zdrowe odżywianie to dostarczanie wszystkich niezbędnych mikro, i makroskładników oraz pokrywanie dziennego zapotrzebowania organizmu na energię potrzebną do jego prawidłowej pracy. W zależności od płci, wieku, aktywności fizycznej czy stanu fizjologicznego (w przypadku kobiet), zapotrzebowanie to będzie się różnić.    

Każdy z nas musi dostarczyć odpowiednie ilości białka, tłuszczy i węglowodanów.

Podział makroelementów:

WĘGLOWODANY:

* węglowodany proste (monosacharydy): glukoza, galaktoza i fruktoza

* węglowodany złożone (polisacharydy): np. skrobia

Są głównym źródłem energii dla mózgu i zarazem jej najprostszym i najszybciej przyswajalnym źródłem.

TŁUSZCZE:

* zwierzęce: np. smalec, łój

* roślinne: olej rzepakowy, oliwa z oliwek

tłuszcze roślinne w przeciwieństwie do tłuszczu zwierzęcego są tłuszczami nienasyconymi i są niezbędne w naszej diecie. Możemy je podzielić na tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone. Ważny jest dla nas omega 3, który jest niezbędny do prawidłowej pracy mózgu, budują jego znaczną część oraz część błon komórkowych. Możemy go znaleźć w tłuszczu rybim oraz olejach roślinnych, zwłaszcza oleju rzepakowym, który zawiera prawidłowy stosunek omega 3 do omega 6.

BIAŁKA:

* zwierzęce: zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć

* roślinne: również ważne dla organizmu, szczególnie w przypadku wegetarian i wegan, których głównym ożywieniem są rośliny.

Zdrowe odżywianie jest potrzebne do utrzymania zdrowia oraz właściwej masy ciała, zarówno zbyt mała jak i zbyt duża ilość składników dostarczanych do organizmu będzie działać na jego niekorzyść i prowadzić do chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca czy anoreksja. średnio dla dorosłego człowiek o lekkiej aktywności fizycznej wystarcza ok. 2000 kcal. węglowodany powinny stanowić 50-60%, tłuszcze,20-25%, białka 15-20% ogólnego zapotrzebowania na energie. Należy stosować się do odpowiednich proporcji makroskładników w diecie, gdyż każdy z nich pełni niezwykle ważną rolę. Odpowiednia ilość węglowodanów zapewni nam energię, zarówno dostarczana na bierząco w formie pożywienia jak i jako glikogen przechowywany w wątrobie, uwalniany w okresie głodu. Tłuszcz reguluje gospodarkę hormonalną. Część hormonów jest pochodnymi cholesterolu, nazywamy je hormonami sterydowymi, są to np. hormony płciowe i kortykosteroidy. Są ponadto źródłem witamin lipofilowych A, D, E i K rozpuszczalnych w tłuszczach. Białko również jest potrzebne do regulacji hormonalnej, hormony białkowe to np. insulina czy tyroksyna. Odgrywa istotną rolę w obronie organizmu przed drobnoustrojami, budują przeciwciała.

 Rozwuj przemysłu spożywczego.

W dzisiejszych czasach coraz bardziej zwraca się uwagę na rolę zdrowego odżywiania, co jest odzewem na postępującą produkcję żywności na szeroką skalę, niezdrową, szkodliwą i tanią. Dziś rzadko spotkamy rodziny żywiące się warzywami wychodowanymi we własnym ogródku, piekące własny chleb, czy pijące mleko od krowy pasącej się na łące. Za czasów naszych dziadków było to rzeczą normalną, przy ograniczonym dostępie do przetworzonej żywności. Kiedyś ciasta piekło się okazjonalnie a jeśli już to z własnych produktów, jadano mięso ze zwierząt karmionych naturalnymi paszami i nie objadano się jak teraz, gdy będąc w każdym sklepie kupujemy niezdrowe przekąski pozbawione wartościowych składników odżywczych. Najlepszą żywnością jest ta naturalna. Nie należy ufać wszystkim reklamą, za pomocą których koncerny próbują nam wcisnąć coś,co jest rzekomo zdrowe. Nie wystarczy dodać do słodzonych płatków śniadaniowych żelaza czy kilku witamin by takie były. Mimo to matki chętniej kupują takie produkty myśląc że będą dobre dla ich pociech. Zdrowe nawyki wprowadzone od najmłodszych lat będą towarzyszyć przez resztę życia. Zdrowe odżywianie powinno być urozmaicone i uwzględnić każdą grupę produktów, tzn. nabiał, produkty zbożowe, ryby i mięso, tłuszcze, warzywa i owoce. Żadne witaminy czy suplementy nie są w stanie zastąpić zbilansowanego żywienia, są jedynie dodatkiem, często zbędnym gdy robimy to prawidłowo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *