RSS
Lis
17

Trudna decyzja usunięcia zęba

Wyrywanie zębów zdrowych i chorych Wizyta u stomatologa w gabinecie dentystycznym w celu wyrywania zębów to jeden z najgorszych koszmarów. Jednak czasami jest to po prostu niezbędne i mimo wszelkich obaw, trzeba zdecydować się na taki zabieg.

Jednak zawsze należy wykonywać go w sprawdzonym i renomowanym gabinecie, który zagwarantuje nam, że zabieg będzie wykonany zgodnie ze sztuką, a przede wszystkim bezbolesny, np. w Klinice Dr Wójcik Aesthetic http://drwojcik.pl/oferta/stomatologia/chirurgia/wyrywanie-zebow.

Przyczyny wyrywania zębów

Lekarze przyznają, że zabieg wyrywania zębów jest najczęstszym zabiegiem wykonywanym w gabinetach dentystycznych. Najczęstszą przyczyną tego zabiegu chirurgicznego jest:

  • złamanie zęba
  • utrudnione wyrzynanie się zęba mądrości
  • choroba tkanek zęba

Wyrywanie zębów mądrości

Ząb mądrości to tzw. ósemki, wyrastające najczęściej u młodego człowieka. Pojawiają się  pomiędzy 17 a 21 rokiem życia, a czasami w późniejszym wieku. Ósemka jest jednym z zębów trzonowych, których przeznaczeniem jest ułatwienie rozdrabiania pożywienia przez człowieka. Jednak ząb mądrości potrafi przyczynić się do wyraźnego dyskomfortu pacjenta, stąd w wielu przypadkach stomatolog decyduje o jego wyrwaniu.

U wielu pacjentów ósemki, które jako zęby trzonowe muszą posiadać określoną wielkość, nie mieszczą się w jego łukach zębowych. Bardzo często stają się przyczyną stłoczenia zębów, naciskają bowiem na siódemki, a wskutek ciasnoty same rosną krzywo.Gdy kierunkiem ich wzrastania  są policzki, mogą przyczynić się do podrażnień śluzówki. Ze względu na gęstość wyrastania pacjent ma trudności z odpowiednim doczyszczeniem, stąd może pojawić się ryzyko powstawania próchnicy.

 Z tych zaledwie kilku powodów stomatolodzy doradzają profilaktyczne wyrywanie zębów mądrości, nawet wtedy, gdy nie dokuczają one jeszcze pacjentowi. Przed zabiegiem wskazane jest wykonanie prześwietlenia zębów, badania panoramicznego RTG. Badanie umożliwia poznanie stanu samej ósemki oraz wszystkich pozostałych, nawet, tych które jeszcze nie zdążyły się wyrżnąć i pozostają w dziąsłach.

Jeżeli pacjent zdecydował się na wyrywanie zębów bardzo późno, to znaczy wtedy, gdy ząb mądrości całkowicie wyrżnął się z dziąsła i rośnie zdecydowanie krzywo, a dotarcie do niego poprzez standardowy zabieg jest utrudnione, stomatolog decyduje się bardzo często na chirurgiczny zabieg wyrywania ósemek

Jak wygląda wyrywanie zęba mądrości

Zabieg wyrywania zębów mądrości przeprowadzany w gabinecie dentystycznym wykonuje się przy miejscowym znieczuleniu. Dzięki temu pacjent nie odczuwa w trakcie zabiegu bólu. Jedyny dyskomfort, który może być jego udziałem to lekkie ukłucie przy podawaniu środka znieczulającego. Po zakończenia zabiegu lekarz zakłada pacjentowi szwy, które po upływie jednego tygodnia powinny zostać usunięte.

Po  zabiegu, w celu uśmierzenia bólu można stosować leki przeciwbólowe oraz zimne okłady. Lekarz określa również okres czasu, podczas którego powinno się powstrzymać od jedzenia posiłków, picia napojów oraz palenia papierosów. Do czasu wygojenia się ranki, należy bardzo ostrożnie szczotkować zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *