RSS
Wrz
16

W jaki sposób alkohol szkodzi zdrowiu?

W społeczeństwie panuje duże przyzwolenie dla spożywania alkoholu. Jednak rzadko wspomina się o tym, w jaki sposób alkohol szkodzi zdrowiu.

Regularne spożywanie alkoholu na negatywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne.

W jaki sposób alkohol szkodzi zdrowiu fizycznemu?

Picie alkoholu ma negatywny wpływ niemal na każdy ludzki organ. Począwszy od mózgu: gdy alkohol trafia do krwi, powoduje sklejanie się czerwonych ciałek, a w efekcie do powstawania skrzepów, które zatykają naczynia krwionośne. Po każdej imprezie nieodwracalnie giną komórki mózgowe. Spożywanie alkoholu obciąża też serce. Niszczy mięsień sercowy, w którym powstają rany, w wyniku czego traci on swoją elastyczność. Ponadto serce obrasta w tkankę tłuszczową, w wyniku czego u osoby regularniej spożywającej alkohol, jest ono powiększone. Ponadto w tętnicach tworzą się skrzepy, które utrudniają transport tlenu i substancji odżywczych do serca. Następstwem nadmiernego picia może być zawał serca. Mózg i serce to dwa niezastąpione ludzkie organy, których brak funkcjonowania oznacza śmierć.

Regularne spożywanie alkoholu obciąża też działanie innych organów wewnętrznych. Pierwsze objawy długotrwałego spożywania alkoholu pochodzą z układu pokarmowego. Alkohol pobudza wytwarzanie enzymów trawiennych w żołądku, które wraz z alkoholem niszczą błonę śluzową wyściełającą żołądek. W efekcie żołądek trawi sam siebie.Trawienie przypomina proces gnicia, w efekcie może dojść do zapalenia żołądka, wrzodów, a nawet raka żołądka. Mniej poważnymi zaburzeniami wywołanymi piciem mogą być refluks żołądka oraz biegunki. Nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do wylewu krwi do żołądka. Wstrząs krwotoczny wymaga natychmiastowej reanimacji. Alkohol wywołuje skurcze kanałów w trzustce. Enzymy trawią trzustkę od środka, co powoduje obrzęk tego organu.  Dochodzi do stanu zapalnego trzustki i jej rozpadu. Może to doprowadzić do śmierci w wyniku zapalenia lub raka trzustki.

Następnie dochodzi do zmian w trzustce i wątrobie. Każda ilość alkoholu negatywnie oddziałuje na wątrobę, w efekcie obumierają komórki wątroby i zastępują je komórki tłuszczowe. Na początku wątroba ma szansę się zregenerować, jeśli pijący odstawi alkohol, jednak spożywanie go, mimo zmian, w efekcie doprowadza do uszkodzenia wątroby, a w następstwie do śmierci. Na początku dochodzi do niewydolności wątroby, po której następuje marskość tego narządu.

W jaki sposób alkohol szkodzi zdrowiu psychicznemu?

Alkohol maskuje też problemy, np. nieśmiałość, wstyd, stany lękowe. Obniżenie nastroju po odstawieniu alkoholu może być tak dotkliwe, że chory przeżywa stany depresyjne, które mogą nawet doprowadzić do samobójstwa. Alkohol niszczy nie tylko zdrowie psychiczne chorego, ale też osób w najbliższym otoczeniu. Dzieci wychowywane w domu z problemem alkoholowym cierpią na syndrom DDA (dorosłe dzieci alkoholików), wymagający terapii. Alkohol nie rozwiązuje problemów, rozwiązuje za to małżeństwa, prowadzić do kłopotów finansowych. Każdy nałóg zaczyna się od pierwszego kieliszka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *