RSS
Wrz
19

W jaki sposób sport wpływa na zdrowie

Popularne i powszechnie znane powiedzenie mówi, że “sport to zdrowie”. W praktyce jednak bardzo często okazuje się, że nie wiemy, jak w jaki sposób sport wpływa na zdrowie i jakie korzyści dla ludzkiego organizmu niesie ze sobą regularne uprawianie aktywności fizycznej.

W jaki sposób sport wpływa na zdrowie?

Pierwsza odpowiedź na pytanie pt. w jaki sposób sport wpływa na zdrowie może przyjąć formę twierdzenia ogólnego, a mianowicie, że regularne uprawianie sportu po prostu wszechstronnie wzmacnia organizm. Uprawianie sportu jest korzystne dla ludzkiego układu oddechowego, serca, układu krążenia a nawet dla układu pokarmowego. Regularne uprawianie sportu dodatnio wpływa na układ odpornościowy, dzięki czemu zmniejsza się podatność na wszelkiego rodzaju sezonowe infekcje i przeziębienia. Podczas wysiłku fizycznego, zwłaszcza jeżeli ma on miejsce na świeżym powietrzu, dotlenieniu ulegają zarówno mózg, jak i mięśnie oraz naczynia krwionośne. Dzięki temu, organizm niejako reguluje swoje funkcjonowanie. Jedną z bardziej konkrentych, tj. szczegółowych odpowiedzi na pytanie w jaki sposób sport wpływa na zdrowie może być więc chociażby fakt, że dzięki regularnemu uprawianiu aktywności fizycznej łatwiej się zasypia, sam sen jest zaś znacznie zdrowszy, tzn. w większym stopniu regeneruje organizm. Jeśli chodzi o inne konsekwencje i sposoby, w jakie sport wpływa na zdrowie, to trzeba wspomnieć również o skutkach, jakie uprawianie sportu niesie na przykład dla układu pokarmowego, to również w tym wypadku można mówić o regulatywnej funkcji aktywności fizycznej. Bez regularnego ruchu ludzki układ pokarmowy najczęściej po prostu nie jest w stanie w pełni efektywnie funkcjonować. Stąd jedną z zalecanych przez lekarzy gastrologów metod na problemy z układem trawiennym(trawienie, wzdęcia, zaparcia) jest właśnie uprawianie sportu.

Kolejną z odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób sport wpływa na zdrowie jest kwestia układu kostnego. Dzięki regularnej aktywności, najlepiej takiej, która angażuje wiele różnych grup mięśniowych, same mięśnie ulegają wzmocnieniu, dzięki stanowią mocniejsze, bardziej stabilne “rusztowanie” dla kręgosłupa. Można więc powiedzieć, że aktywność fizyczna jest skuteczną formą profilaktyki jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju stany zwyrodnieniowe układu kostnego.

Sport a psychika

Nie jest tajemnicą, że uprawianie sportu ma wpływ nie tylko na sferę somatyczną ludzkiego organizmu, ale również na sferę psychiczną. Wszystko z powodu endrofin, które są uwalniane do krwi podczas wysiłku fizycznego. Dzięki nim, człowiek czuje się lepiej, poprawia się jego kondycja psychiczna zaś ryzyko zachorowania na przykład na depresję staje się znacznie mniejsze.

Odpowiadając na pytanie pt. w jaki sposób sport wpływa na zdrowie nie można zapomnieć również o zwiększeniu efektywności działania ludzkiego mózgu. Dzięki wzmożonemu dotlenieniu oraz obecności endrofin we krwi, mózg osoby regularnie uprawiającej aktywność fizyczną jest po prostu bardziej wydolny, niż w przypadku kogoś, kto przykladowo całe dnie spędza za biurkiem a jego organizm jest właściwie pozbawiony ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *