RSS
Wrz
29

Wybielanie zębów – w domu czy u stomatologa?

Wybielanie zębów: profesjonalnie czy samodzielnie? Wybielanie zębów to proces ich utleniania zachodzący na powierzchni szkliwa, prowadzący do wyraźnego ich rozjaśnienia. Stomatolodzy są przekonani, że tylko zabieg wykonany profesjonalnie w gabinecie stomatologicznym gwarantuje trwały efekt.

Samodzielne wybielanie zębów wykonywane w warunkach domowych rozjaśnia szkliwo jedynie w przedniej partii zębów, pozostawiając dalsze już ciemniejsze, a ponadto nie spełnia swojego zadania dla przestrzeni międzyzębowej, pozostawiając tam kamień i ciemniejszy odcień. Dlatego wybielanie zębów powinno zostać przeprowadzone przez profesjonalistów, natomiast preparaty stosowane w warunkach domowych doskonale nadają się do podtrzymywania i przedłużenia uzyskanego wcześniej efektu.

Jak przebiega proces wybielania zębów

Skuteczne wybielanie zębów zaczyna się od wizyty konsultacyjnej. Najlepiej gdy odbywa się ona w renomowanej klinice z doświadczonym personelem:, np.: w Ziętek Clinic w Krakowie http://www.zietekclinic.com/uslugi/wybielanie-zebow.  Lekarz stomatolog przeprowadza z pacjentem wywiad, sprawdza stan jego uzębienia oraz omawia metody wybielania zębów najskuteczniejsze w tym konkretnym wypadku. Wybrana metoda musi uwzględniać czynniki zdrowotne pacjenta, jego cechy fizyczne oraz oczywiście możliwości finansowe.

Etap drugi to czyszczenie zębów. Zabieg polega na usunięciu nalotu z zębów oraz kamienia nazębnego. Lekarz podczas tego zabiegu zwraca szczególną uwagę na przestrzenie międzyzębowe. Następnie wykonuje zabieg piaskowania zębów, polerowania ich powierzchni.

Metody profesjonalnego wybielania zębów

Jedną z najskuteczniejszych metod wybielania zębów jest metoda nakładkowa. Przed głównym zabiegiem wykonuje się specjalne winylowe nakładki na zęby, dopasowane indywidualnie do  cech szczęki pacjenta. Do nakładek wprowadza się specjalny żel wybielający, najczęściej jest to nadtlenek karbamidu. Nakładki wypełnione żelem nakłada się na noc przez kilka kolejnych dni. Po kuracji zęby są wyraźnie wybielone, a nowy odcień zębów utrzymuje się nawet kilka lat. Raz na kilkanaście miesięcy warto powtórzyć zabieg zakładając nakładki na zęby przez okres 1-2 nocy.

Druga metoda profesjonalnego wybielania zębów to metoda naświetleniowa. To zabieg, który przeprowadza się całkowicie w gabinecie dentystycznym. To bardzo skuteczny i długotrwały zabieg, który jest w stanie rozjaśnić płytkę zębów nawet o osiem tonów. Zabieg rozpoczyna się od nałożenia na zęby żelu tlenowego oraz żelu ochronnego na dziąsła pacjenta. Następnie zęby poddane są naświetlaniom niebieskim promieniowaniem aktywującym cząsteczki żelu. Zabieg trwa ok. 20 minut , powierzchnia szkliwa utlenia się zmieniając jego barwę.

Zalety zabiegu

  • Spodziewany i oczekiwany przez pacjenta efekt wybielenia osiąga się już podczas jednej wizyty,
  • Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza stomatologa w jego gabinecie – pacjent nie musi wykonywać żadnych czynności w domu
  • Zabieg wykonany przez profesjonalistę jest dużo bardziej komfortowy i efektywny niż długotrwałe stosowanie metod domowych.

One Response to Wybielanie zębów – w domu czy u stomatologa?

  1. Już dawno przestałam wybielać zęby u dentystów skoro istnieją paski wybielające, które działają na tej samej zasadzie, a są kilka razy tańsze..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *